مرکز تخصصی ورزشهای آبی ققنوس با حمایت هیت شنای استان قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می کند:

 

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/11/02 و ساعت 18:3 |
 

 

مرکز تخصصی ورزشهای آبی ققنوس با حمایت هیت شنای استان قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می کند:

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/11/02 و ساعت 13:56 |
 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/11/02 و ساعت 13:50 |

سندروم ایمپینجمنت در شانه

شانه شایعترین محل درد در شناگران است. درد شانه بیشتر در شنای آزاد و کمتر در قورباغه و پروانه دیده میشود.

         2186
سندروم ایمپینجمنت در شانه یک شناگر به علت آسیب تاندون عضلات روتاتورکاف ایجاد شده و موجب بروز درد و محدودیت حرکت در شانه میشود. این درد بخصوص در حین بالا بردن دست بیشتر میشود. علت بروز سندروم ایمپینجمنت در شانه معمولا تکنیک غلط شنا است. در شنای آزاد وقتی که شناگر دست خود را کاملا به جلو کشیده و میخواهد آن را وارد آب کند اگر دست را در وضعیتی بگیرد که ابتدا شست وارد آب شود و یا دست خود را از خط محوری طولی بدن عبور بدهد فشار زیادی به تاندون روتاتور کاف وارد میشود.

گاهی اوقات علت بروز این آسیب زیاده روی در انجام تمرینات ورزشی است. نفس کشیدن یکطرفه و استفاده نامناسب از پدال های دستی هم از علل بروز سندروم ایمپینجمنت است.

عدم بالانس در قدرت و قابلیت انعطاف عضلات شانه هم میتواند این بیماری را ایجاد کند. شنا عضلات سینه ای و چرخاننده داخلی شانه را قوی میکند. وقتی عضله ای قوی میشود طول آن و تاندون آن هم کوتاه شده و قابلیت ارتجاعی آن کم میشود و این موجب عدم بالانس و در نتیجه افزایش احتمال اسیب میشود. برای جلوگیری از این وضعیت باید اولا همه عضلات شانه تقویت شوند نه فقط عضلاتی که به توسط شنا تقویت میشوند و این مهم فقط با انجام تمرینات بدنسازی با وزنه مقدور است و ثانیا باید نرمش های کششی عضلات به خوبی و با حوصله انجام شوند.


زانوی قورباغه

منظور از زانوی قورباغه بروز درد زانو در کسانی است که شنای قورباغه میکنند. این درد به علت تکنیک غلط در حین حرکت زانو ایجاد میشود. شناگر در حین اجرای شنای قورباغه زانوی خود را در حال چرخش خارجی نگه میدارد و در این وضعیت زانوی خود را خم و راست میکند. زانو برای این وضعیت ساخته نشده است پس ممکن است در حین اجرای این حرکت به رباط جانبی داخلی زانو کشش بیش از حدی وارد شود و این کشش موجب بروز در آن میگردد. برای پیشگیری از این وضعیت باید عضلات همسترینگ و عضلات چهارسر ران را تقویت کرده و نرمش های کششی این عضلات و زانو را با حوصله و به خوبی انجام داد.

کمر پروانه

در همه انواع شنا ها چند گانه سعی شناگر در بیرون آوردن بیش از حد سر از آب موجب افزایش قوس کمر و در نتیجه وارد شدن فشار بیش از حد به کمر و بروز کمردرد میشود.
حرکات شدید و پرقدرت مهره های کمر بخصوص مهره های پایینی آن میتواند موجب وارد شدن فشار زیاد به آنها شده و موجب کمردرد گردد.

آسیب های گردن

در شنای آزاد سر و گردن باید در امتداد تنه و ستون مهره بوده و شناگر پایین را نگاه کند. شناگر نباید سر را طوری بچرخاند که جلو را ببیند و یا سر را از سطح آب بلند کند تا هواگیری کند. این کار موجب چرخش زیاد سر و بروز آسیب های گردن میشود. برای نفس گیری باید بیشتر تنه بچرخد نه گردن. در حین شنا های قورباغه و پروانه هم باید سر به پایین بوده و گردن در امتداد تنه نگه داشته شود.

اسپاسم عضلات ساق

یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین شنا ایجاد شود گرفتگی و اسپاسم ناگهانی عضلات پشت ساق است که درد شدیدی ایجاد میکند. این گرفتگی عضلانی معمولا به علت خستگی شدید عضله ایجاد میشود. ضعیف بودن عضلات ساق و انجام ندادن نرمش های کششی قبل از آغاز شنا میتواند زمینه بروز این مشکل را فراهم کند. در صورت بروز این مشکل، شناگر باید به پشت برگشته و ساق را بالا آورده و با یک دست عضلات پشت آن را ماساژ دهد. با دست دیگر هم پدال زده خود را به خشکی برساند.
+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در دوشنبه 1393/09/17 و ساعت 13:36 |
این مصاحبه از طریق خبرگزاری ایلنا منتشر شده و مدیر این وبلاگ نقل قول می کند:

سرمربی سابق تیم ملی شنا با بیان اینکه باید بپذیریم شنا نسبت به 4 سال گذشته پیشرفتی نداشته، چون کاری برای این رشته انجام نشده، گفت: نتایج تیم ملی در اینچئون را باید آبروریزی دانست. متاسفانه آقایان نمی‌خواهند واقعیت‌ها را ببینند چون فقط به فکر حفظ صندلی ریاست‌شان هستند.

حشمت‌الله اجاق در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این مطلب افزود: نتایج تیم ملی نسبت به 4 سال گذشته قابل‌مقایسه نیست و آقایان اگر واقع‌بین هستند به آرشیو خودشان مراجعه کنند و خودشان قضاوت کنند که آیا بعد از 4 سال پیشرفت داشتیم یا پسرفت کردیم؟ جالب اینکه در این 4 سال همین مسئولین در رأس کار بودند و این نتایج حاصل مدیریت خود آنهاست و نمی‌توان کس دیگری را مقصر دانست!

سرمربی تیم ملی‌شنا در بازی‌های‌آسیایی‌گوانگژو یادآور شد: در گوانگژو تیم ملی شنا 5 رکورد ملی زد و 3 بار به فینال رفت و بدترین نتیجه شناگران ما رده سیزدهمی بود، اما متاسفانه در اینچئون نه تنها فینالیستی نداشتیم، بلکه شناگران ما با قرار گرفتن در رده‌های نوزده و بیستم و بیست و یکم شأن شنای‌ایران را پایین آوردند. اگر قرار بود تیم امدادی ما در بین 10 تیم، نهم شود در بازی‌های آسیایی شرکت نمی‌کردیم، بهتر بود!

وی در مورد جابجایی رکوردهای ملی در بازی‌های آسیایی و اینکه مسئولان فدراسیون‌شنا این دستاورد را موفقیت بزرگی برای شنای‌کشور ارزیابی می‌کنند، گفت: بازی‌های آسیایی که جای رکوردزنی نیست، آن هم کاهش صدم ثانیه رکوردهایی که فاصله زیادی با رکوردهای آسیا دارد! با بزرگنمایی اینگونه مسائل فقط خودمان را فریب می‌دهیم و گرنه نتایج نشان می‌دهد که نسبت به 4 سال گذشته پیشرفتی نداشتیم که هیچ، حتی نتوانستیم رکوردهای 4 سال پیش گوانگژو و در برخی مواد 8 سال پیش دوحه را بزنیم. من شنیدم آقایان می‌گویند تیم جوانی را به اینچئون فرستادیم، مگر بازی‌های آسیایی جای کسب تجربه است؟ مگر سایر کشورها شناگران‌شان چند ساله هستند؟

اجاق با بیان اینکه آقایان در گوانگژو جزو منتقدان ما بودند و نتایج این مسابقات را ضعیف می‌دانستند، اما حالا خودشان بدترین نتیجه تاریخ شنا در بازی‌های آسیایی را بدست آوردند و سکوت کرده‌اند، گفت: مسئولان فدراسیون باید پاسخگوی این نتایج باشند. این نتیجه عملکرد 4 ساله مدیریت آنها بوده و باید امروز پاسخ بدهندبا سرمایه‌های انسانی و مالی این مملکت چه کردند؟

سرمربی سابق تیم ملی شنا یادآور شد: من با مربیان تیم ملی فنی بحث می‌کنم. در گوانگژو تیم 4 در 100 متر مختلط تیمی به رکوردی دست یافت که دیگر به این زودی‌ها شکسته نمی‌شود، ولی آقایان چکار کردند؟ در گوانگژو محمد علیرضایی با چند صدم ثانیه چهارم شد و مدال برنز را از دست داد، ولی امروز چه دستاوردی دارید که از آن دفاع کنید؟ جالب اینکه آقایان خودشان را هم شنایی و متخصص فن می‌دانند، ولی حتی نتوانستند در این 4 سال که فدراسیون دست آنها بوده برنامه‌ای برای رشد شنا و کم کردن فاصله شنای ایران با آسیا اجرا کنند. امروز به جایی رسیدیم که شاید این فاصله هرگز از بین نرود! 

مربی سازنده و با سابقه شنای ایران با بیان اینکه همواره دوست دارم شنای‌ایران پیشرفت کند و از وضعیت کنونی شنا که عمرم را در آن گذاشتم رنج می‌برم، تصریح کرد: علاقه مربیان استخوان‌خرد کرده‌ای نظیر من با علاقه آقایان فدراسیون‌نشین تفاوت دارد. من واقعیت‌ها را می‌بینم و از پسرفت این رشته که سال‌ها برای سازندگی و پرورش استعدادهای شنا زحمت کشیدم، غصه می‌خورم، اما آقایان به فکر حفظ صندلی‌شان هستند و به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند شناست! 

وی در مورد مصدومیت "مهدی انصاری" در جریان بازی‌های آسیایی گفت: شک نکنید این مصدومیت به خاطر تمرینات غلط مربیان تیم ملی است، چراکه شنا مثل کشتی نیست که شما با حریف مبارزه کنی و مصدوم شوی. مربیان باید در این زمینه پاسخگو باشند که چه تمریناتی داشتند که دچار در رفتگی کتف ورزشکار شده. من شنیدم عینک یکی از شناگران هم در جریان مسابقه باز شده که این هم واقعا خنده‌دار است و در شأن فدراسیون نیست و فکر می‌کنم باید برای بستن عینک هم یک دوره بین‌المللی و تخصصی برای شناگران بگذارند!

اجاق با انتقاد از وضعیت حاکم بر فدراسیون شنا اظهار داشت: بعضی وقت‌ها با تصمیماتی که آقایان می‌گیرند شک می‌کنم که اینها جزو خانواده شنا هستند! آقایان هر کس که در شنا نتیجه بگیرد را کنار می‌گذارند و کاملا با قدیمی‌های شنا برخورد شخصی و سلیقه‌ای دارند در حالی‌که به اندازه نصف سن من هم سابقه قهرمانی و پروش شناگر در این کشور را ندارند. 

سرمربی سابق تیم ملی تاکید کرد: شنا نیاز به دگرگونی دارد و با این نوع مدیریت و حذف نیروهای متخصص، این رشته به جایی نمی‌رسد و مسئولان باید دیدگاه‌شان را وسیع کنند و با استفاده از تمام ظرفیت شنای کشور و توسعه صنعت شنا و استفاده از استخوان خرد کرده‌ها ظرفیت شنای کشور را بالا ببرند و بدنبال هیاهو و حفظ موقعیت‌شان نباشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه فدراسیون‌شنا هیچ‌گونه برنامه و تقویم‌مدون مسابقاتی ندارد و آقایان توان برنامه‌ریزی و برگزاری مسابقات طبق یک تقویم مدون و از پیش تعیین شده را ندارند، گفت: متاسفانه کمیته‌فنی هم که باید محل اجتماع خبرگان و مو سفید کرده‌ها و چکیده‌های شنای‌کشور باشد با حضور شناگرانی که به تازگی دوره قهرمانی‌شان به پایان رسیده، سطح‌اش  پایین آمده و کارکرد واقعی خود را ندارد و به مجمعی تشریفاتی و دور همی تبدیل شده و با این اوصاف معلوم است خروجی این کمیته چه می‌شود. جالب اینکه آقایان ستاد بازی‌های 2018 را هم تشکیل داده‌اند در حالی‌که قادر نیستند لیگ 7 تیمی واترپلو را برگزار کنند و نمی‌دانم با این وضعیت چطور می‌خواهند برای تیم ملی برنامه 4 سال بریزند. آقایان معلوم نیست خودشان تا یک سال دیگر در فدراسیون هستند یا نه! و تازه مگر همین به اصطلاح شنایی‌ها برای اینچئون برنامه ندادند که این نتایج اسفبار بدست آمد.

اجاق در بخش پایانی سخنان گفت: با بی برنامگی‌های آقایان شنای این مملکت 40 سال عقب افتاد و به این راحتی نخواهیم توانست این فاصله را پر کنیم، مگر اینکه افرادی دلسوز و توانمند که قدرت برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و استعدادیابی را داشته باشند در رأس کار قرار بگیرند و گرنه با تعدادی جوان کم تجربه که سابقه‌ای در مدیریت ندارند، اوضاع شنا وخیم‌تر از این خواهد شد.

پایان پیام
 
http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=209595

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/08/15 و ساعت 19:50 |

این مصاحبه به نقل از خبرگزاری ایلنا آمده و مدیر این وبلاگ نقل قول کرده است:

پیشکسوت و مربی سازنده شنای کشور با انتقاد از عدم نظارت وزارت ورزش بر عملکرد و تصمیمات مسئولان فدراسیون شنا گفت: حداقل انتظار خانواده شنا از متولیان ورزش کشور این است که ببینند چه اتفاقات و مسائلی در فدراسیون شنا رخ می دهد و آقایان با سرمایه های این مملکت چه می کنند؟

حشمت الله اجاق در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با انتقاد از وضعیت حاکم بر فدراسیون شنا افزود: خانواده شنا از وزیر ورزش و نصراله سجادی انتظار دارند مسائل فدراسیون‌شنا را دقیق‌تر و جزیی‌تر دنبال کنند و ببینند در این فدراسیون چه می‌گذرد و چرا کسی نظارتی بر عملکردشان ندارد؟ وزارت‌ورزش متولی ورزش کشور است و باید جوابگوی مردم و برقرار کننده عدالت در ورزش باشد، ولی در فدراسیون‌شنا اتفاقاتی بر خلاف مصالح شنا می‌افتد و کسی هم نیست از آقایان بازخواست کند.

سرمربی سابق تیم ملی شنا تاکید کرد: کارنامه و سوابق من در شنای این مملکت معلوم است. بنده عمرم را در راه آموزش و خدمت به شنای این مملکت صرف کردم و شناگران زیادی را پرورش دادم، ولی در تمام طول دوران مربیگری ام اوضاع فدراسیون را تا این حد آشفته و نا به سامان ندیدم که پیشکسوتان از فدراسیون دور باشند و نقشی در تصمیم گیری ها نداشته باشند. دلیلش هم این است که آقایان خودشان را عقل‌کل و همه کاره فدراسیون می‌دانند و کسی هم نیست بر عملکردشان نظارت کند.

پیشکسوت شنای کشور گفت: متاسفانه مسئولان وزارت‌ورزش و کمیته ملی المپیک تمام فکر و ذکرشان شده فوتبال و انتخاب سرمربی تیم امید و یا گرفتن حق پخش تلویزیونی و در این آشفته بازار دیگر کسی توجهی ندارد در فدراسیونی مثل شنا چه می‌گذرد.

مدرس شنای کشور یادآور شد: وزارت‌ورزش که دو نفر از کارمندان خود را در رأس فدراسیون‌شنا قرار داده، حداقل ببینند آیا این کارمندان‌ وظیفه‌شان را درست انجام می‌دهند یا باعث نارضایتی خانواده‌شنا شده‌اند؟ در 3 سالی که آقایان به عنوان سرپرست و رئیس مسئولیت فدراسیون‌شنا را داشتند، شنای‌ایران چه پیشرفتی داشته؟ من به شما می‌گویم نه تنها پیشرفت نکردیم که شنای این مملکت رو به نابودی است! بنده مثل روز برایم روشن است اگر امروز مجمع فدراسیون شنا برگزار شود اکثر اعضای‌مجمع به رئیس‌فعلی رأی نمی‌دهند!رئیس فدراسیون کمترین اطلاعی از وضعیت شنا ندارد و به همین خاطر تمام اطلاعات را از دبیرش می‌گیرد و او هم هر تصمیم شخصی و سلیقه‌ای که می‌خواهد می‌گیرد، بدون اینکه نظر کمیته‌فنی یا پیشکسوتان این ورزش را بخواهد.

پیشکسوت‌شنای‌کشور با بیان اینکه مسئولان‌فدراسیون همواره از وضعیت‌شنا ابراز رضایت می‌کنند و روند آن را رو به رشد می‌دانند درحالی‌که هیچ پیشرفتی در این ورزش طی سال‌های اخیر اتفاق نیفتاده، خاطرنشان کرد: بازی‌های آسیایی و رده‌های 17، 19 و 21 شناگران‌ ما نشان داد در کجای‌شنای آسیا هستیم و آن‌وقت آقایان نتایج اینچئون را موفقیت‌آمیز عنوان می‌کنند. کدام موفقیت؟ انگار آقایان خود را به خواب زده‌اند و گرنه هر غیر شنایی هم متوجه می‌شود که رده‌بندی شناگران ما چقدر فاجعه بوده، البته شاید آقایان جدول را سر و ته گرفته‌اند و به خاطر همین است که شناگران ما را از آخر، اول می‌بینند! متاسفانه مسئولان فدراسیون خود را از جنس و خانواده شنا می‌دانند، ولی در رفتار و تصمیمات‌شان سر سوزنی خیرخواهی و دلسوزی برای شنای کشور وجود ندارد.

اجاق تصریح کرد: مدیران فدراسیون‌شنا کدام افتخار و سابقه را در شنا و واترپلو این مملکت داشته اند و در کدام مسابقه بین‌المللی مقام آورده‌اند که خود را همه‌کاره شنای این مملکت می‌دانند که کار را به جایی رسانده اند که پیشکسوتان شنا را قبول ندارند و آنها را سنتی و کهنه‌گرا خطاب می‌کنند.

سرمربی سابق تیم ملی شنا انتخاب آرشام میرزایی برای استفاده از سهمیه اعطایی فینا را نمونه‌ای روشن از تصمیمات سلیقه‌ای و بدون ضابطه در فدراسیون شنا عنوان کرد و افزود: با تمام احترامی که برای تمام شناگران کشور قائلم و دوست دارم آنها پیشرفت کنند، ولی این انتخاب با هیچ شاخص و معیاری تناسب ندارد، در حالیکه این سهمیه برای مملکت است و باید شایسته‌ترین نفر برای استفاده از این سهمیه انتخاب می‌شد.

اجاق ادامه داد: حالا که فدراسیون‌جهانی‌شنا خواسته تا با نگاه‌ حمایتی به رشد کیفی و فنی شنای‌ایران کمک کند و امتیاز ویژه‌ای به یکی از شناگران ما داده، چه خوب بود شناگری را برای شرکت در این دوره آموزشی - تمرینی معرفی می‌کردیم که حداقل بتواند برای چند سال آینده به شنای‌کشور خدمت کند تا روی او برای آینده سرمایه‌گذاری می‌کردیم، نه اینکه شناگری 20 ساله انتخاب شود که هیچ رکورد ملی نداشته و در بازی‌های آسیایی هم نتایج ضعیفی گرفته! با این تصمیم سهمیه فینا را سوزاندند! فدراسیون حتی می توانست چند شناگر را برای گذراندن این دوره به فینا معرفی کند تا در جریان نحوه تمرینات و تاکتیک های پیشرفته قرار بگیرند و بتوانند سطح فنی خود را ارتقا دهند تا به کیفیت تیم ملی شنا کمک کنند.

وی تصریح کرد: هدف فینا از اعطای این بورسیه کمک به توسعه شنا در جهان است و در صورتی که فدراسیون با فینا مکاتبه کند امکان تقسیم این بودجه بین شناگران بیشتری در فصول تمرینی وجود دارد.

وی یادآور شد: چرا نباید این فرصت در اختیار دیگر شناگران شایسته قرار بگیرد. رهام پیروانی با 17 سال سن یکی از نخبه‌های شنای این مملکت است که در دو سال اخیر بیش از 20 رکورد ملی و رده سنی دارد و می‌تواند در 8 رشته مسابقه بدهد و تا چند سال در خدمت تیم ملی شنای این مملکت باشد، ولی به دلیل خصومت‌شخصی، جایی در تیم ملی ندارد. وزارت‌ورزش به این موضوع رسیدگی کند و اجازه ندهد فدراسیون هر کاری که می‌خواهد بکند و حق جوان‌های این مملکت پایمال شود. رهام خودش رکورد ورودی‌المپیک نانجینگ را بدست آورد و با سهمیه اهدایی فینا به المپیک نرفت و مطمئن باشید اگر به بازی‌های آسیایی هم می‌رفت با رکوردی که داشت می‌توانست در 200 متر کرال‌پشت بین 5 تا 7 نفر فینال باشد، ولی قربانی خصومت‌های شخصی و غرض‌ورزی‌ها شد.

تنها لژیونر مربیگری شنای‌کشور در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر خواستار نظارت بیشتر بازرسان و ناظران‌فنی وزارت‌ورزش بر عملکرد مسئولان فدراسیون‌شنا شد و اظهار داشت: با سوابق‌قهرمانی در واترپلو نمی‌توان فدراسیون را اداره کرد و مدیریت مقوله متفاوتی است که نیاز به توان، تخصص و تجربه دارد. با ادامه این روند شک نکنید آثار گذشته پرافتخار این رشته‌ها که با زحمات شبانه‌روزی مدیران و مربیان و قهرمانان و ورزشکاران این رشته به دست آمده، اثری باقی نخواهد ماند.

اجاق با مقایسه نتایج تیم ملی شنای جانبازان و معلولین با رکوردهای ملی‌پوشان‌شنای کشور گفت: نتایج و رکوردهای جانبازان در اینچئون تنها دو - سه ثانیه با رکوردهای تیم ملی شنا فاصله دارد و این نشان می‌دهد در شنای کشور جانبازان در مسیر درستی حرکت کردند و شنای‌کشور نتوانسته با برنامه‌ریزی درست به رشد و پیشرفت لازم دست یابد. جا دارد به عنوان یکی از قدیمی‌های شنا همین جا از زحمات مربیان و شناگران تیم جانبازان که نتایج درخشانی در اینچئون بدست آوردند تشکر و قدردانی کنم.

پایان پیام
 
http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=218339

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/08/15 و ساعت 19:44 |
کد خبر: ۴۳۹۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۳ - 07 October 2014
 
یکی از کاربران تابناک در مطلب ارسالی برای «نگاه
شما» نوشت:
 
در هیاهوی افتخارآفرینی و مدال آوری قهرمانان ورزش ایران در بازی های آسیایی اینچئون، مراسم استقبال از ملی پوشان شنای ایران به عنوان ناکامان کاروان کیفی کشورمان و یکی از 22 تیم اعزامی به بازیهای آسیایی هم در جای خود جالب و شنیدنی است.
 
 از روزی که نجمه خدمتی نخستین مدال طلای کاروان ایران را به گردن آویخت تا امروز که دوازدهمین روز بازی های آسیایی سپری می شود، روزهای تلخ و شیرینی بر ورزش ایران گذشته که باعث شادی و نشاط عمومی جامعه و بعضا حسرت و افسوس مخاطبان ورزش شده است که این هم بخشی از جذابیت ها و کارکردهای میادین ورزشی و حضور نام آوران کشورمان بویژه در رقابت های آسیایی و هماوردی با بهترین های پهناورترین قاره دنیاست.
 
در میان کاروان ایران بودند رشته هایی که از آنها انتظار افتخارآفرینی و مدال آوری می رفت اما در میدان اینچئون شکست های سختی را متحمل شدند و به نظر می رسد بلافاصله پس از بازگشت کاروان ایران، باید برای بررسی دلایل و عوامل شکست آنها "کمیته شکست" را سرو سامان داد.
 
فوتبال، جودو و تاحدودی وزنه برداری و ووشو تاکنون در این رده تیم ها دسته بندی می شوند و به نظر می رسد وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هم با برگزاری جلسات کارشناسی عملکرد و برنامه های این رشته ها را مورد تجدید نظر و بازنگری قرار خواهد داد و حتی احتمال تغییرات در مدیریت این فدراسیون ها نیز وجود دارد. 
 
اما در کاروان ایران بودند رشته هایی که با نگاه حمایتی و برای کمک به توسعه و پیشرفت آنها و شناسایی جایگاه خود نسبت به دیگر تیم های آسیایی راهی بازی های آسیایی شدند و از آنها انتظار می رفت تا نسبت به بازی های آسیایی 2010 گوانگژو عملکرد بهتری داشته باشند و ثابت کنند که در 4 سال بین دو بازی آسیایی پیشرفت داشته اند و روند رو به رشدی را طی می کنند و شاید تنها قرار گرفتن در قاره آسیا که کشورهای پیشرفته ورزشی چون چین و کره و ژاپن شانس مدال آوری آنها را به حداقل رسانده است. 
 
ژیمناستیک و شنا در شمار این قبیل رشته های پایه قرار داشتند که به جهت اردوهای پیوسته و مداوم از سال گذشته به بازی های آسیایی اعزام شدند و دو دستاورد متفاوت را در این آوردگاه مهم آسیایی رقم زدند.
 
ژیمناستیک نسبت به دوره گذشته بازی های آسیایی توفیقات مهمی داشت و حضور در چند فینال بخش انفرادی و چند اسباب بویژه در بخش تیمی و رقابت با قهرمانان سرشناش المپیک نظیر برای ورزشکاران جوان این رشته مادر ره آوردی بسیار ارزشمند و ستودنی بود. قهرمانان بی ادعای این رشته با وجود کسب مقام هشتمی آسیا در سکوتی تلخ و دلگیر به کشور بازگشتند درحالی که شایسته تقدیری باشکوه بودند.
 
اما حکایت ملی پوشان فدراسیون شنا و تیم 5 نفره شنای کشورمان بسیارجالب و شنیدنی است و از همان سیاستی پیروی می کند که در خلال برگزاری مسابقات شنا تلاش کرد تا با بزرگنمایی و هیاهوگری رسانه ای در جابجایی چند رکورد ملی، ناکامی های شناگران کشورمان را در رده بندی نهایی ماده های مختلف پنهان کند.
 
تیم شنای کشورمان با هدایت عباسعلی کشتکار و خشایار حضرتی در 11 ماده رقابتی با حریفان آسیایی پیکار کرد و درشرایطی که انتظارمی رفت حداقل نتایج 4 سال پیش خود را در گوانگژو تکرار کند به ضعیف ترین نتایج تاریخ شنای ایران در اینچئون دست یافت.
 
شناگران کشورمان درعین ناباوری و با وجود وعده های فدراسیون نشین ها و کادر فنی در راهیابی به فینال چند ماده، بدون حضور در فینال و حتی نزدیک شدن به مدال، کارنامه ای دور از شان شنای ایران بدست آوردند که در زیر و برای اطلاع و روشن شدن اذهان عمومی به نتایج و رده بندی شناگران کشورمان و جایگاه نهایی آنها در مواد مختلف اشاره می کنیم:
 
روز اول: 
جمال چاووشی‌فر   ماده 50 متر کرال پشت      26 ثانیه و 77 صدم ثانیه                     بین 26 شناگر در رده 14
جمال چاووشی‌فر   ماده 100متر کرال پشت      58 ثانیه و 23 صدم ثانیه                    بین 22 شناگر در رده 19
روز دوم:
آریا نسیمی‌شاد   200 متر قورباغه               2 دقیقه و 20 ثانیه و 2 صدم ثانیه            بین 21 شناگر در رده 17
مهدی انصاری       200 متر قورباغه              2 دقیقه و 23 ثانیه و 12 صدم ثانیه           بین 21 شناگر در رده 19
آرشام میرزایی      50 متر آزاد                      23 ثانیه و 91 صدم ثانیه                       بین 42 شناگر در رده 19
احمدرضا جلالی     50متر آزاد                      23 ثانیه و 74 صدم ثانیه                       بین 42 شناگر در رده 17
 
روز سوم: 
مهدی انصاری        100 متر پروانه                   57 ثانیه و 18 صدم ثانیه                    بین 23 شناگر در رده 19
آریا نسیمی شاد    100 متر قورباغه                1 دقیقه و 6 ثانیه و 2 صدم ثانیه           بین 28 شناگر در رده 24
روز چهارم:
مهدی انصاری      50 متر پروانه                   25 ثانیه و 86 صدم ثانیه                        بین 27 شناگر در رده 16
احمدرضا جلالی   100 متر آزاد                    52 ثانیه و 69 صدم ثانیه                         بین 39 شناگر در رده 20
آرشام میرزایی     100 متر آزاد                   53 ثانیه و 14 صدم ثانیه                         بین 39 شناگر در رده 24
 
روز پنجم:
آریا نسیمی‌شاد   50 متر قورباغه              31 ثانیه و 6 صدم ثانیه                                بین 27 شناگردر رده 19
مهدی انصاری      50 متر قورباغه           (به دلیل مصدومیت‌کتف انصراف داد)
4 در 100تیمی                         3 دقیقه و 52 ثانیه و 25 صدم ثانیه                               بین 11 تیم در رده 10 
4 در 100 آزاد تیمی                    3 دقیقه و 29 ثانیه و 65 صدم ثانیه                               بین 13 تیم در رده 9
 
جدول فوق به خوبی نشان می دهد که شناگران ما در هر ماده در چه رده و جایگاهی قرار گرفتند و چه فاصله ای با شناگران برتر قاره دارند.
 
اما نکته قابل توجه، افتخار آفرین دانستن جابجایی چند صدم ثانیه ای 4 رکورد ملی از سوی "جمال چاووشی فر "و "آریا نسیمی شاد" بود که در حد مدال آوری برای فدراسیون نشین ها بزرگ و ارزشمند عنوان شد. 
 
رکوردهایی که واقعیت آن است که با رکوردهای آسیا بطور میانگین هر کدام در مقیاس مسافتی به اندازه نصف استخربا رکوردهای آسیا فاصله دارد! 
 
با وجود ناکامی شنای ایران در اینچئون در مقایسه با بازی های آسیایی گوانگژو(که با 3 حضورشناگران ایران در فینال و 5 رکورد ملی همراه بود) ورزشکاران تیم ملی شنا "قهرمان" عنوان می شوند و با دسته گل و شیرینی ، بنر ، گروه سرود ملی و ... از آنها استقبال می شود!
 
جالب اینکه بابت همین افتخار آفرینی بنر بزرگی که تصویر 5 ملی پوش کشور روی آن نقش بسته و بازگشت قهرمانان شنا در آن گرامی داشته شده در محل ورودی فدراسیون شنا در طبقه اول دفتر مشترک فدراسیون های ورزشی نصب شده تا از جنبه بصری هم قهرمانان ناکام شنای کشور بیش از پیش در معرض دیدگان انظارعمومی قرار بگیرند و بابت این افتخارات حظ ببرند و احساس غرور کنند!
 
در عکس تصویر این بنر باشکوه را در کنار "مهدی انصاری" که در ماده 100 متر پروانه در اتفاقی نادرعینک شنای اش باز می شود و تا پایان بدون عینک مسابقه می دهد، می بینید. مهدی 17 ساله به گواه اهل فن و مربیان باسابقه بدلیل تمرینات غلط کادر فنی و نبود پزشک در کنار تیم درحین مسابقه دچار در رفتگی کتف می شود و با همین وضعیت مسابقه را به پایان می برد‍! 
 
روز بعد دبیر فدراسیون شنا در یادداشتی این اقدام مهدی جوان که بدون اعتنا به مصدومیت خود تا پایان به مسابقه ادامه داده را اقدامی متحورانه و از جنس مردانگی توصیف می کند و درس غیرت و فداکاری او را با جملاتی حماسی، می ستاید! اما او اشاره ای نمی کند چرا در رشته ای که رقیب رودررو ندارد و رشته ای پایه و ساختاری محسوب می شود چرا باید کتف یک شناگر جوان از جا درآید... آیا این نتیجه ای جز تمرینات غلط و دور از شیوه های روز تمرینی و سهل انگاری کادر فنی نیست؟
 
شنا و حاشیه ای زیاد پیرامون آن دربین فدراسیون های ورزشی جالب و مثالزدنی است!
 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در سه شنبه 1393/07/15 و ساعت 18:58 |

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/07/10 و ساعت 22:18 |
 

یك مربی همواره باید برنامه های تمرینی خود را از نظر اجرا تحت کنترل داشته باشد، تا بتواند یك ارزیابی صحیح از برنامه های داده شده به عمل آورد و چنانچه لازم باشد اصلاحات مورد نیاز را در برنامه تمرینی خود به عمل آورد. لذا باید در سه مرحله تمرینی یعنی: گرم کردن، تمرینات هوازی و تمرینات غیر هوازی ورزشکار را تحت کنترل داشته باشد تا دریابد که آیا به آنچه هدف برنامه تمرینی بوده است رسیده است یا خیر؟

با چند روش می توان ورزشکار را کنترل نمود كه آیا به آن دامنه كار تعریف شده رسیده است یا خبر؟ برای مثال وقتی به تیم دستور گرم كردن می دهد باید كنترل كند كه آیا واقعاً بدن وی گرم شده است یا خیر؟ یا آیا در تمرینات هوازی در همان حد خواسته شده كار كرده است یا نه، زیرا ممكن است ورزشكار فراتر از خواسته مربی شدت كار را بالا برده و یا بر عكس، در آن شدت، كار نكرده باشد.

یكی از این روشها اندازه گیری سطح اسید لاكتیك خون ورزشكار است به این جهت که در فعالیتهای مختلف با شدتهای گوناگون، مقدار تجمع اسید لاكتیك در خون متفاوت می باشد. اما چگونه یك مربی می تواند در وسط تمرین اسید لاكتیك را اندازه گیری كند؟ پس راه آسانتری را باید جستجو نمود.

ساده ترین راه، اندازه گیری ضربان قلب ورزشكار است، یعنی با اندازه گیری ضربان قلب ورزشكار با پارامترهای از پیش تعیین شده، مثل سن و ضربان قلب ورزشكار در حالت سكون، می توان به این هدف رسید.

به عنوان مثال وقتی یک مربی به ورزشكار دستور گرم كردن (warm up) می دهد باید بداند که وی چه موقع آماده تمرین شده و یا اصطلاحاً گرم شده است. که این عمل می تواند به سادگی و از طریق محاسبه ضربان قلب ورزشکار بدست آید. به منظور محاسبه ضربان قلب ورزشکار در شرایط و مراحل مختلف تمرینی می توان از طرق زیر عمل نمود.

1- محاسبه ضربان قلب ورزشکار در گرم کردن:

 • HRmax = 220 - Age
 • HRreserve = HRmax - HRrest
 • HRwarm up = HRrest + 0.4 x HRreserve

برای مثال این محاسبه برای یك ورزشکار 20 ساله كه ضربان قلب وی در حالت سكون 70 ضربه در دقیقه می باشد به شرح زیر است:

 • HRmax = 220 – 20 = 200
 • HRreserve = 200 – 70 = 130
 • HRwarm = 70 + 0.4 x 130 = 122

2- محدوده ضربان قلب ورزشكاری كه استقامتی هوازی كار می كند به شرح زیر است.

 • HRE = HRrest + 0.6 x HRreserve

3- اگر این ورزشكار در آستانه بی هوازی كار كند یعنی بین مرز هوازی و بی هوازی تمرین نماید، ضربان قلب او به شرح زیر محاسبه میگردد.

 • HRT = HRrest + 0.7 x HRreserve

برای مثال یك ورزشكار 20 ساله كه ضربان قلب وی در حالت سكون 70 است، محدوده ضربان قلب وی در حالت آستانه غیر هوازی به شرح زیر می باشد:

 • HRmax = 220 – 20 = 200
 • HRreserve = 200 – 70 = 130
 • HRwarm = 70 + 0.7 x 130 = 161

4- جهت محاسبه ضربان قلب همین ورزشكار، در زمانیكه در آستانه اسید لاكتیك یعنی غیر هوازی كار می كند می توان به شکل زیر عمل نمود.

 • HRL = HRrest + 0.9 x HRreserve

به عنوان مثال :

 • HRmax = 220 – 20 = 200
 • HRreserve = 200 – 70 = 130
 • HRwarm = 70 + 0.9 x 130 = 187

 پس با توجه به ویژگی هر ورزشكار می توان از روی ضربان قلب وی مشخص نمود كه آیا وی در آن مرحله ای كه از وی خواسته شده بود شدت تمرینات را رسانده است یا خیر؟

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/07/10 و ساعت 21:0 |
 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/07/10 و ساعت 20:10 |
پدل PT جهت تقویت حرکت catching می باشد.

PT مخفف "Perfect Technique" می باشد.

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/07/10 و ساعت 20:7 |
جریان دهنده معکوس آب جهت تمرین مقاومتی شناگر

jet swim equipment counter current training device

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در جمعه 1393/06/28 و ساعت 21:30 |
یکی از تمرینات مایکل فلپس

کشش دست با وزنه:

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در جمعه 1393/06/28 و ساعت 18:20 |
water bottle balance

pic from baltimoresun.com

 

Pick The Swim Drill For Your Weakness
 
+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/06/27 و ساعت 23:21 |
 

 

 

 

 

 

Butterfly drill

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/06/27 و ساعت 23:14 |
 

Underwater Recovery

 

tombstone kicking

Tennessee Tumblers

 

 

Pop-ups

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در پنجشنبه 1393/06/27 و ساعت 23:3 |

فلپس پس از آشتي با شنا چه گفت؟

مایکل فلپس پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک که پس از اعلام بازنشستگی از شنا این روزها دوباره به آب بازگشته است از دلایل این تصمیم سخن می گفت.
ب مایکل فلپس شناگر افسانه ای امریکا که در سال 2012 از ورزش قهرمانی خداحافظی کرد بار دیگر در رقابت های جایزه بزرگ ایالات متحده رکوردهای درخور توجهی برجای گذاشت. او اين روزها کم و بیش به شرایط آرمانی خود نزدیک است.
از همین رو فللپس 29 ساله در گفتگویی عوامل تأثیرگذار بر این تصمیم را برای علاقه مندان شرح داد.

*استراحت دلچسب اما مختصري بود
شاید مهم ترین دلیل بازگشت من این باشد که من از بودن در آب لذت می­ برم.

*من بزرگ شدم و به بلوغ رسیدم
در دوره رقابت ها، زمان زیادی برای خودم نداشتم. در نتیجه انجام دادن هرکاری که دوست دارم برای چندماه اتفاق مهمی بود. من زمان زیادی برای فکر کردن داشتم. هیچ کس نمی گفت که این کار را انجام بده و آن کار را نه. اگر می خواستم تمرین کنم، تمرین می­ کردم. اگر می­خواستم تا ساعت 2بعدازظهر بخوابم، می­خوابیدم. مطمئنا این روش خوبی و بدی های خاص خودش را هم داشت.

*من در گلف فاجعه بودم
*آدم­های زیادی را از خودم دور کردم
اگر نمی­خواستم با کسی حرف بزنم، نمی زدم. من خیلی از آدم ها را از زندگیم بیرون کردم و به نوعی مسئولیت کارهای خود را بر عهده گرفتم. من فک می کنم این مسأله نه تنها در گذشه بلکه در مسیر پیش رو نیز به ساخته شدن شخصیت من کمک خواهد کرد.

*چاق شده بودم
من اضافه وزن پیدا کردم و فرم خوب بدنم را از دست دادم. سخت بود چون من همیشه هرچیزی را که می خواستم می خوردم. با خودم می گفتم: "عیبی ندارد، تمرین می کنم و چربی های اضافی را می سوزانم" اما حتی پس از 11 کیلو وزن اضافه کردن این اتفاق هرگز نیفتاد. این هم بخشی از مسائلی بود که به من درس هایی داد.

*وقتی دوباره ورزش را شروع کردم همه چیز آسانتر شد
من یک روز از حمام بیرون آمدم و با تعجب به خودم گفتم: "دارم چکار می کنم؟" همه چیز از همانجا شروع شد. من 11 کیلو تقریبا در حدود شش هفته کم کردم. فقط با دو ساعت ورزش در روز و خوردن غذاهای سالم این اتفاق افتاد.

*حتما به یک دلیل اینگونه آفریده شده ام
شانه های من مفصل اضافه تری دارد. پاهای قدرتمندی دارم. با این ویژگی ها درگذشته جواب گرفته ام و امیدوارم در آینده نیز جواب بدهد.

*من اصلا به خوبی قبل بهبود پیدا نمی کنم
یکی از دلایلی که من باید شیوه تغذیه و تمرین خودم را تغییر بدهم همین است. دیگر بدن 18 ساله ای که قبلا داشتم را ندارم. این هم یکی از موضوعاتی است که در یک سال و نیم هیچ کاری نکردن به آن رسیدم.

*اگر کوچکترین احساس دردی داشته باشم در کمترین زمان ممکن به دنبال بهبودش خواهم بود
مهمترین چیزی که این روزها باید به آن دقت کنم جلوگیری از تمرین بیش از حد است. نمیتوانم به قدری به بدنم فشار بیاورم که بعدا به دلیل دردش پشیمان شوم.

*خیلی ظالمانه بود
من تقریبا دوسال منتهی به 2012 را منطقه ای با ارتفاع بالا از سطح دریا در یک استراحتگاه بودم. در ارتفاع نزدیک به 3000متر می خوابیدم. اصلا خوش نمی گذشت.

*تمرین در ارتفاعات؛ دوبرابر نتیجه را در نصف زمان مورد نیاز کسب می کنید
انجام این کار اصلا خوش آیند نیست، اما می دانم برای رسیدن سریعتر به وضعیت مطلوب کمک شایانی می کند. پس برای سه هفته اینجا (کلورادو)، کار شش هفته را انجام می دهیم. درست است که از برگشتن به اینجا برای تمرین خوشم نمی اید اما بودن در اینجا به برگشتن به وضعیتی که می خواهم کمک می کند.

*همیشه می خواستم قدم 2متر باشد
به بعضی دلایل این قد همیشه به نظرم جذاب می رسید.

*بارفیکس یکی از حرکات مورد علاقه ام است
بیشترین تعداد بارفیکسی که رفته ام فکر می کنم 32 عدد بوده است. من دستان کشیده ای دارم، در نتیجه کار کمی سخت تر است و باید ارتفاع زیادی را بالا بکشم.

*فکر نمی کنم که واقعا چیزی وجود داشته باشد که انسان قادر به انجامش نباشید
اولین باری که کسی به خودش شک کند، باید همانجا تسلیم شود. چون شما از قبل به خودتان گفته اید که تمام شده اید.

*امکان ندارد در دو ماراتن شرکت کنم
نه، امکان ندارد. زانوهای من قطعا کم می آورند. ما می دویم اما خیلی خیلی کم چون برای من هربار که شروع به دویدن کردم مشکلی پیش آمد. اصلا ارزشش را ندارد.

*کوچکترین اهمیتی نمی دهم که بقیه چه کاری انجام می دهند
من از آن دست آدم هایی هستم که به هیچ وجه اهمیتی نمی دهم که با چه کسی رقابت می کنم. من همیشه این کار را برای خودم می کنم. همیشه راجع به این است که خودم چه کاری می خواهم انجام دهم و با چه سرعتی می توانم شنا کنم. همیشه اهدافی داشتم و می خواستم به آن ها دست پیدا کنم و همیشه رکوردهایی بود که رسیدن به آن برایم اهیت داشته باشد.

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در سه شنبه 1393/04/24 و ساعت 11:22 |

آموزش مهارت های مسابقه ای به شناگران رده سنی بسیار حائز اهمیت است. شناگران نوجوان و جوان باید روش خوب مسابقه دادن را یاد بگیرند. اکثر این شناگران مسابقه را با تلاش یکسان فرض می کنند. یعنی هنگامی که از یک شناگر رده سنی خواسته می شود که خوب مسابقه دهد، تصور می کند که فقط باید با تمام تلاش شنا کند و رعایت نکاتی مثل استارت، برگشت ها، نفس گیری، تعداد استروک و غیره مهم نیست. البته مربیان نیز در این مورد دخیل می باشند. اولا بسیار مشاهده می شود که مربیان پیش از آغاز مسابقه به جای ارائه نکات ارزشمند تکنیکی و استراتژی به طور مرتب ورزشکاران خود را به تلاش بیشتر تشویق می کنند. دوما اکثر مربیان به جای ارزش گذاردن به استراتژی مسابقه ای ورزشکاران خود بیشتر به نتیجه و رکورد نهایی ورزشکاران ارزش می گذارند. به این ترتیب ورزشکاران یاد می گیرند که نحوه مسابقه دادن آنها مهم نیست بلکه کسب رکورد حائز اهمیت است . در حقیقت هر مسابقه برای مربی و ورزشکار یک تجربه ارزشمند است. پیش از آغاز مسابقه مربی باید نکات تکنیکی و تاکتیکی مورد نظر را به ورزشکار یادآوری کند و در تمام مراحل مسابقه جزئیات شنای وی را زیر نظر داشته باشد. در انتهای مسابقه تنها نکته ای که نباید برای شناگران رده سنی اهمیت داشته باشد رکوردی است که ورزشکار کسب می کند اما آن چه بسیار مهم است رعایت نکات تکنیکی و تاکتیکی است که شما به عنوان یک مربی به دنبال آن هستید. در ادامه به ارائه برخی از مهم ترین نکات مسابقه ای ورزشکاران رده های سنی می پردازیم.

مسابقات آزاد

استارت:

-      استارت عمیق نباشد.

-      پای قوی پس از ورود به آب

-      نفس نگرفتن در اولین دست

برگشت ها :

-      افزایش سرعت شنا پس از رد شدن از پرچم ۵ متر

-      چرخش بسیار سریع هنگام برگشت

-      فشار پای خوب به دیوار استخر

-       مکث کم بر روی دیواره استخر

-      حفظ حالت کشیده بدن در لحظه جدا شدن از دیوار

-      پا زدن قوی برای آمدن روی سطح آب

اتمام شنا:

-      افزایش سرعت شنا پس از رد شدن از پرچم ۵ متر

-      نفس نگرفتن در ۵ متر آخر مسابقه

-      لمس دیوار در زیر آب

-      نگهداشتن سر تا زمان برخورد دست با دیوار

-      نزدن دست اضافه برای اتمام شنا

نفس گیری :

-      مسابقه ۵۰ متر: حداقل هر ۵ یا ۷ دست یک نفس

-      مسابقه ۱۰۰ متر: ۳ دست یک نفس یا ۲-۴-۲

-      مسابقه ۲۰۰ متر: انتخاب الگوهایی به مانند ۲-۲-۴ ، ۲-۲-۲-۴ یا …

استراتژی:

-      مسابقه ۵۰ متر: با تمام سرعت

-      مسابقه ۱۰۰ متر: با تمام سرعت

-      مسابقه ۲۰۰ متر: افزایش سرعت در ۵۰ متر سوم

مسابقات قورباغه :

استارت:

-      کمی عمیق تر از استارت کرال سینه

-      حفظ حالت کشیده بدن پس از ورود به آب

-      سر خوردن در زیر آب حدود ۲ ثانیه

-      کشش فشار بسیار سریع

-      مسافت نباید آنقدر زیاد باشد که سرعت افت کند.

برگشت ها :

-      لمس دیوار با دو دست

-      خودداری از گرفتن لبه استخر یا هل دادن دیوار

-      چرخش بسیار سریع

-      فشار قوی پا به دیوار استخر و کمی به عمق رفتن

-      سر خوردن در زیر آب در حدود ۲ ثانیه

-      کشش فشار سریع و قوی

اتمام شنا :

-      افزایش سرعت شنا پس از رد پرچم ۵ متر

-      نزدن دست اضافه

-      کشیدن بدن برای رسیدن به دیوار استخر

-      زدن پای قوی هنگام پرتاب دست به دیوار

-      نگهداشتن سر تا زمان برخورد دست با دیوار

-      لمس دیوار در زیر آب با دو دست

استراتژی:

-      مانند شنای آزاد

مسابقات پروانه:

استارت:

-      کمی عمیق تر از استارت کرال سینه ( بسته به توان شناگر در اجرای پای زیر آب )

-      حفظ حالت کشیده بدن و پای دلفین قوی و سریع در زیر آب

-      انتقال خوب از زیر به روی آب

-      نفس نگرفتن در دست اول

برگشت ها :

-      افزایش سرعت شنا پس از رد پرچم ۵ متر

-      لمس دیوار با دو دست

-      خودداری از گرفتن لبه استخر یا هل دادن دیوار

-      فشار پای قوی به دیوار استخر

-      کمی عمیق تر از برگشت شنای کرال سینه

-      حفظ حالت کشیده بدن و پای دلفین قوی و سریع در زیر آب

-      نفس نگرفتن در دست اول

اتمام شنا :

-      نفس نگرفتن پس از رد پرچم ۵ متر

-      لمس دیوار با دو دست در زیر آب

-      نزدن دست اضافه

-      کشش بدن برای رسیدن به دیوار

-      زدن پای قوی هنگام پرتاب دست به دیوار

-      نگهداشتن سر تا زمان برخورد دست با دیوار

استراتژی :

-      مانند شنای آزاد

مسابقات کرال پشت

استارت:

-      پرش خوب هنگام استارت

-      قوس مناسب بدن در پرش روی آب

-      حفظ حالت کشیده بدن در زیر آب

-      استفاده از حداقل ۴ پای دلفین و سپس تبدیل به پای کرال پشت

-      بهتر است شناگران حدود ۱۰ متر را پا بزنند

-      انتقال خوب از زیر به روی آب با کشش قوی یک دست

برگشت ها :

-      افزایش سرعت شنا پس از رد پرچم ۵ متر

-      دانستن تعداد استروک ها پس از رد پرچم و نگاه نکردن به دیوار استخر

-      چرخش سریع

-      فشار قوی پا به دیوار استخر

-      حفظ حالت کشیده بدن و استفاده از حداقل ۴ پای دلفین و سپس تبدیل به پای کرال پشت

-      استفاده از حداقل ۴ پای دلفین و سپس تبدیل به پای کرال پشت

-      بهتر است شناگران مسافتی حدود ۱۰ متر را پا بزنند.

-      انتقال خوب به روی آب با کشش قوی یک دست

اتمام شنا :

-      افزایش سرعت شنا پس از رد پرچم ۵ متر

-      دانستن تعداد استروک تا دیوار استخر

-      اتمام شنا به پشت

-      لمس دیوار در زیر آب

-      نفس نگرفتن در ۵ متر آخر مسابقه

استراتژی:

-      مانند شنای آزاد

مطالبی که عنوان شد موارد پایه یک مسابقه می باشد. پس از آن که شناگران رده های سنی به دفعات موفق به اجرای صحیح این موارد شدند می توان تدریجا به فردی سازی استراتژی مسابقه ای آنان اقدام کرد. نتیجه نهایی مسابقه بستگی به عوامل متعددی دارد که بسیاری از آنها در کنترل مربی نیست. بنابراین بهتر است به عنوان مربی بر مسائل تکنیکی و استراتژی شناگران که قابل کنترل و اصلاح می باشند تاکید کتین تا در موقع مناسب نتیجه بدست آید.

 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در دوشنبه 1393/04/09 و ساعت 0:12 |

تمرینات هوازی در آب چیست؟

تعریف:
مجموعه تمرینات ورزشی است که در آب انجام می شود که پس از انجام، بدن را به گونه ای دیگر درگیر می کند که پس از طی مدت حداقل ۴ هفته استقامت قلبی و تنفسی، قدرت، انعطاف پذیری و سایر فاکتورهای آمادگی جسمانی را بالا برده و شخص را قادر می سازد تا از یک زندگی فعال برخوردار شده و کارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی به مدت طولانی انجام دهد.
انجام تمرینات هوازی در آب به شخص کمک می کند تا هماهنگی لازم بین سیسم عصب و عضله ایجاد شده و در نتیجه علاوه بر اثرات مثبت فیزیکی مغز شخص را نیز درگیر تمرینات می کند. کارآیی اندام ها به خصوص عضلات و مفاصل در طی دوره های تمرین بهبود یافته و اجرای کلیه اعمال که شخص در طی روز درگیر آن است در آب درگیر تمرین خواهند شد. مانند نشستن، بلند شدن، خم شدن، راست شدن و راه رفتن و … انجام تمرینات در آب از بسیاری از صمدمات ورزشی جلوگیری می نماید.
اهداف تمرینات هوازی در آب
۱ - برخوردداری از استقامت بالای قلبی و عروقی
۲ - ایجاد توان مطلوب برای انجام کارهای روزانه
۳ – ایجاد انعطاف در عضلات، تاندون ها، لیگامنت ها برای اجرای بهتر حرکات
۴ - بالا بردن توانایی های بدن در انجام کارهای روزانه زندگی در افراد عادی و ورزشکاران حرفه ای
۵- افزایش کارآیی قلب و عروق و دستگاه تنفس و تحریک جریان کند و تنبل خون در بدن
۶- افزاش ظرفیت هوازی یا بالا بردن توان هوازی شخص
مورد فوق یک تحقیق است که تاثیر تمرینهای آبی را اندازه گرفت.
این تحقیق در مارس ۱۹۸۳ در نشریه پزشکی و طب ورزشی منتشر شده بود، نشان دادکه از طریق یک چنین تمرینات با شدت متوسط می توان به ۷۷-۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب(میزان ضربان قلب در حال تمرین) دست پیدا کرد.
قابل ذکر است برای اندازه گیری میانگین ضربان قلب، اکسیژن دریافتی و انرژی مصرفی (کالری مصرفی) در دانشگاه جورجیا بکار گرفته شده نتایج تحقیق نشان داد که تمرینات موثر و منظم در آب ظرفیت انجام کارهای جسمانی را بهبود می بخشد.
آشنایی با سطوح مختلف
۱- سطح مبتدی: این سطح شامل کسانی می شود که برای اولین بار می خواهند این تمرینات راشروع را نمایند. در این دوره که بصورت عملی اجرا می گردد آموزشهای لازم را که شامل انواع راه رفتن ها در جهات مختلف و آشنایی با انواع تمرینات جهت آماده شدن آموزش می بینند.
این دوره بصورت عمومی برگزار می گردد. اگر همه افراد دارای یک سطح از نظر آمادگی جسمانی باشند تعداد افراد شرکت کننده می تواند ۲۵-۲۰ نفر باشد. اما اگر شرکت کنندگان دارای سطوح مختلفی از نظر آمادگی جسمانی هستند تعداد افراد برای کنترل بیشتر توسط مربی کمتر خواهد شد.
۲ -سطح پیشرفته: از آمادگی بدنی خوبی برخوردارند و یا ورزشکارند و جهت رسیدن به یک هدف خاص می خواهند این تمرینات را انجام دهند. (رشته خاص ورزشی مثلا والیبال، کشتی، بسکتبال را دنبال می کنند). کلیه مراحل آموزش در سه سطح را می توان با توجه به هدف موردنظر در قسمت کم عمق و یا عمیق انجام داد. اما وقتی اجرای تمرینات در قسمت عمیق طراحی می شود حتما باید از وسایل شناوری استفاده شود. کمربند، نودل، جلیقه و ….
دوره های مربیگری
این رشته نیز مانند سایر رشته ها دارای دوره های مربیگری مختلف با درجه ۱-۲-۳ می باشد که به مدت ۸-۶ روز به صورت عملی و تئوری برگزار می گردد که شامل علوم مختلف اعم از عملی و تئوری بوده. شرکت کنندگان پس از طی دوره با فراگیری این علوم باید قادر باشند به عنوان مربی به صورت عملی و تئوری به دیگران آموزش
دهند.
تعیین میزان ‌آمادگی جسمانی مربیان موظفند قبل و بعد از اجرای تمرینات در هر دوره افراد را مورد سنجش و ارزیابی از نظر میزان آمادگی جسمانی و تغیرات ناشی از تمرینات قرار دهند.
ضمنا سطح خود را از نظر شرکت در کلاس تعیین نمایند. بعنوان مثال: قبل از شروع فرد عرض استخر را با راه رفتن معمولی در قسمت کم عمق طی می کند و زمان طی این مسافت ثبت می گردد. در پایان دوره همین تست انجام شده فرد باید پس از طی دوره رکورد خود را بهبود بخشیده باشد.
مثال دوم: برای اندازه گیری قدرت دستها، در مدت ۱ دقیقه تعداد دفعاتی که فرد با استفاده از دیواره استخر در قسمت کم عمق با فاصله یک دست باز از لبه استخر، در حالی که تا شانه در آب قرار دارد پرس سینه انجام می دهد. در انتهای دوره همین تست را باید در همان زمان ۱ دقیقه تعداد بیشتری اجرا نماید.
زمان اجرای تمرینات
پرداختن به تمرینات در آب مهمتر از زمان اجرای آن است ولی آنچه مهم است این است که:
۱ - زمان اجرای تمرینات بدن خسته نباشد.
۲- ۲-۵/۱ ساعت از خوردن غذا گذشته باشد. در حقیقت تمرینات با معده پر اجرا نگردد.
۳ – بهتر است محدودیت زمانی در اجرای تمرینات و شرکت در کلاسها وجود نداشته باشد.
شرایط لباس:
کلیه مقررات مربوط به شنا که در اسخترها رعایت می شود در مورد این تمرینات نیز اجرا می گردد.
۱- کلاه: افراد می توانند در تمامی تمرینات از فرو کردن سر در آب خودداری نمایند و از کلاه استفاده نکنند. اما این مسئله بیشتر به مدیریت استخرها برمی گردد. و چون استخرها ترجیح می دهند که همه افراد از یک قانون پیروی نمایند اجازه چنین کاری را نمی دهند. اما چون در اثر تمرینات جریان خون بیشتر می گردد می توانند برای جلوگیری از فشار روی عروق سر و گیجگاه از کلاه پارچه ای استفاده نمایند.
۲- لباس باید راحت و از مایو بدون آستین استفاده شود تا عضلات دست همانند اجرا در شنا از دامنه حرکتی بهتری برخوردار باشد.
روش تمرین:
اجرای تمرینات هوازی در آب شیوه منحصر به فردی است که با استفاده از خاصیت مقاومت آب و قانون ارشمیدس کم شدن وزن و در نتیجه کمتر شدن فشار وارد بر مفاصل در هنگام اجرای حرکات و درجه حرارت آب که از همان لحظه ورود به آب عروق سطحی را تحریک کرده و با فشار ملایم بر قفسه سینه ظرفیت و گنجایش ریوی را تحریک می نماید
و از حرکات قدرتی و انعطافی تشکیل شده که این حرکات موجب ازدیاد قدرت و انعطاف در عضلات شده و مهمتر از همه اینکه شخص باید برای اجرای حرکات برای مقابله با مقاومت آب و حفظ تعادل بیشتر و عادت کردن به شرایط ایجاد شده انرژی بیشتری مصرف کند درعین حال که مقاومت آب حرکت را کنترل می کند در نتیجه از ایجاد کشش در وضعیت نامطلوب جلوگیری می گردد و با توجه به اصل اضافه بار برای افزایش قدرت عضلانی که از اصول علم تمرین است شخص در مدت زمان کمتری به افزایش بیشتری از نظر قدرتی دست می یابد.
اجرای تمرینات برای سطوح مختلف.
۱- سطح مبتدی (مجموع انجام تمرینات) ۴۰ دقیقه
زمان گرم کردن
۵دقیقه
تمرینات هوازی
۱۲دقیقه
تمرینات بدنی (مربوط به بخش پائینی پاها، میانی کمر و شکم و پهلوها و بالایی دستها و کمربند شانه)
۱۸دقیقه
زمان استراحت و برگشت به حالت اولیه (تمرینات کششی و نرم)
۵دقیقه
۲- سطح متوسط (مجموع تمرینات ۵۰ دقیقه)
زمان گرم کردن
۵ دقیقه
تمرینات هوازی
۲۰ دقیقه
برگشت به حالت اولیه
۵ دقیقه
۳- سطح پیشرفته (مجموع تمرینات ۶۰ دقیقه)
زمان گرم کردن
۵ دقیقه
تمرینات هوازی
۳۰ دقیقه
تمرینات بدنی
۲۰ دقیقه
زمان استراحت و برگشت به حالت اولیه
۵ دقیقه
+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در چهارشنبه 1392/04/19 و ساعت 13:25 |

شیوه محاسبه سرعت شنا کردن در تمرینات

یکی از فاکتورهای اصلی آمادگی جسمانی هر رشته ای سرعت است. در زیر روش محاسبه سرعت شنا کردن هنگام تمرین را شرح خواهیم داد. هدف آزمون «سرعت شنا کردن» یا CSS محاسبه و پیگیری توان بی هوازی شناگر در طول تمرینات است. برای اجرای این آزمون به کرونومتر، یک دستیار و استخر استاندار شنا نیاز است.

نحوه اجرای آزمون:

 1. ورزشکار به مدت 10 دقیقه خود را گرم می نماید.
 2. ورزشکار با فرمان «رو» شروع به شنا می نماید و دستیار زمان 400 متر شنا کردن وی را ثبت می کند (T1).
 3. به ورزشکار 10 دقیقه استراحت فعال داده می شود.
 4. ورزشکار 50 متر را با فرمان «رو» آغاز می نماید و دستیار زمان پیمودن این مسافت را ثبت می نماید (T2).

نحوه ارزیابی:

برای محاسبه سرعت شنا کردن از رابطه زیر استفاده می کنیم [1]:

CSS = (D2 – D1) / (T2 – T)

 • CSS : سرعت شنا کردن بر حسب m/s
 • D1 = 50
 • D2 = 400
 • T1 : رکورد 50 متر به ثانیه
 • T2 : رکورد 400 متر به ثانیه

تجزیه و تحلیل آزمون:

این آزمون برای تعیین سرعت شنا کردن ورزشکاران طی تمرینات طراحی شده است. با ثبت نتایج آزمون در طول تمرینات می توان به ارزیابی توسعه توان بی هوازی شناگر پرداخت. برای مثال جهت تعیین سرعت شنا کردن در یک جلسه تمرین شنا می توان به ترتیب زیر عمل کرد:

 1. اگر تمرین 4 * 400 متر باشد
 2. زمان آزمون CSS برابر 1.34 m/s باشد
 3. زمان پیمودن هر 400 برابر است با: ثانیه 5/298 = 34/1 ÷ 400

روایی و پایایی آزمون:

پایایی آزمون بستگی به دقت آزمون گیرنده در ثبت زمان و اندازه گیری مسافت ها دارد. روایی این آزمون در تعیین ظرفیت بی هوازی شناگران توسط کارشناسان به اثبات رسیده است [2].

منابع:

 1. GINN, E. (1993) The application of the critical power test to swimming and swim training programmes. National Sports Research Centre
 2. GINN, E. (1993) Critical speed and training intensities for swimming. Australian Sports Commission


 


 

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در چهارشنبه 1392/04/19 و ساعت 13:9 |

Hydro-Fit Hand Buoy Barbells

Hydro-Fit Wave Belt Pro with Extra Buoyancy Module

Hydro-Fit Mini Cuffs

Zura Foot Float

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در جمعه 1392/04/07 و ساعت 20:36 |

+ نوشته شده توسط حمید کیامیری در دوشنبه 1392/04/03 و ساعت 13:36 |